2 Ιουλίου 2014

Μουντιάλ 2014-Φάση των «16»: Βέλγιο-ΗΠΑ 2-1 στην παράταση

Η όγδοη ομάδα που συμπλήρωσε το παζλ των προημιτελικών του 20ου Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι το Βέλγιο. Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια που έγιναν ποτέ στην ιστορία της διοργάνωσης, οι «κόκκινοι διάβολοι» με τα γκολ των Ντε Μπράιν στο 92΄ και Λουκάκου στο 105΄ της παράτασης επικράτησαν 2-1 των ΗΠΑ και το ερχόμενο Σάββατο (5/07) θα αντιμετωπίσουν την Αργεντινή στο εθνικό στάδιο της Μπραζίλια. Το γκολ των Αμερικανών πέτυχε ο Γκριν στο 107΄.

Αναμφισβήτητα το αποψινό ματς ήταν το κορυφαίο που έχει γίνει έως τώρα στα γήπεδα της Βραζιλίας. Πολύ γρήγορο ρυθμό έδωσαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες από το ξεκίνημά του, με τους Βέλγους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 30 λεπτά και να χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να προηγηθούν. Η πρώτη ακριβώς με τη σέντρα του αγώνα, όταν ο Οριγκί με πλασέ προσπάθησε να νικήσει τον Χάουαρντ, που απόκρουσε με τα πόδια. Στο 23΄ ο Ντε Μπράιν βρέθηκε σε θέση σε θέση βολής στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν κακό και η μπάλα έφυγε άουτ.

Σε θέση άμυνας βρίσκονταν στο πρώτο ημίωρο οι παίκτες των Ηνωμένων Πολιτειών κι έτσι οι επισκέψεις τους στα καρέ του Κουρτουά στο διάστημα αυτό ήταν ελάχιστες. Η ομάδα του Κλίνσμαν ανέβηκε στο τελευταίο 15λεπτο του ημιχρόνου, δημιούργησε τις προϋποθέσεις κυρίως από δεξιά με την είσοδο του Γέντλιν, αλλά το σουτ του Τζόουνς στο 33΄ που πέρασε άουτ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει.

Πάλι με το Βέλγιο να απειλεί ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την κεφαλιά του Μέρτενς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Χάουαρντ. Στο διάστημα 53΄-57΄ οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ, αλλά στην πρώτη ο Οριγκί δε μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού, ενώ ακολούθησε το σουτ του Βερτόνγκεν που απόκρουσε με τα πόδια ο Χάουαρντ. Ο γκολκίπερ των ΗΠΑ έσωσε την ομάδα του γι΄ άλλη μια φορά στο 71΄, όταν έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Οριγκί.

Κλασική ευκαιρία για τους Βέλγους έχασε ο Μιραλάς στο 75΄, όταν πήρε τη μπάλα από τον Οριγκί, πλάσαρε τον Χάουαρντ, ωστόσο, ο πορτιέρε της Έβερτον έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κόρνερ. Ανίκητος ήταν ο γκολκίπερ των ΗΠΑ, που στο 79΄ έδιωξε με γροθιές το σουτ του Αζάρ και στο 85΄ με υπερένταση το βολέ του Οριγκί.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γουοντολόφσκι να αστοχεί εξ επαφής και να στερεί από τις ΗΠΑ τη δυνατότητα να «κλέψουν» το παιχνίδι στο τέλος.

Στην παράταση το παιχνίδι ήταν εξωπραγματικό. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν 2-0, αλλά οι παίκτες του Κλίνσμαν όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά μείωσαν κι έχασαν απίστευτες ευκαιρίες με τους Τζόουνς και Ντέμπσι για να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι.

Ό,τι δεν κατάφερε το συγκρότημα του Βίλμοτς στην κανονική διάρκεια του ματς το πέτυχε στο 92ο λεπτό της παράτασης. Ο Λουκάκου έδωσε στον Ντε Μπράιν, ο οποίος ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και με δεξί σουτ νίκησε τον Χάουαρντ (1-0). Στο 105΄ άλλαξαν οι ρόλοι και ο Ντε Μπράιν έδωσε στο Λουκάκου, ο οποίος εκτέλεσε τον Χάουαρντ (2-0).

Ο νεοεισελθών Γκριν μείωσε με εξαιρετικό γκολ στο 107΄ σε 1-2, ακολούθησε το σουτ του Τζόουνς από το πέναλτι που έφυγε άουτ και το τετ-α-τετ του Ντέμπσι με τον Κουρτουά, που ανέδειξε νικητή το Βέλγο τερματοφύλακα.

Διαιτητής: Τζαμέλ Χαϊμουντί (Αλγερία)

Κίτρινες: Κομπανί - Κάμερον

Οι συνθέσεις:

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρκ Βίλμοτς): 1. Τιμπό Κουρτουά, 2. Τόμπι Αλντερβάιρελντ, 4. Βενσάν Κομπανί, 15. Ντάνιελ Βαν Μπούιτεν, 5. Γιαν Βερτόνγκεν, 6. Αχελ Βίτσελ, 8. Μαρουάν Φελαϊνί, 14. Ντράις Μέρτενς (60΄ 11. Κέβιν Μιραλάς), 10. Εντέν Αζάρ (111΄ 22. Νασέρ Σαντλί), 7. Κέβιν Ντε Μπράιν, 17. Ντιβόκ Οριγκί (91΄ 9. Ρομέλου Λουκάκου).

ΗΠΑ (Γιούργκεν Κλίνσμαν): 1. Τιμ Χάουαρντ, 3. Ομάρ Γκονζάλες, 23. Φάμπιαν Τζόνσον (32΄ 2. Ντεάντρε Γέντλιν), 5. Ματ Μπίσλερ, 7. ΝταΜάρκους Μπίσλι, 20. Τζεφ Κάμερον, 19. Γκράχαμ Ζούσι (72΄ 18. Κρις Γουοντολόφσκι) , 11. Αλεχάντρο Μπεντόγια (105΄ 16. Τζούλιαν Γκριν), 4. Μάικλ Μπράντλι, 13. Ζερμέν Τζόουνς, 8. Κλιντ Ντέμπσι.